Arama sonuçlarınız

EV SAHİPLERİ DİKKAT! BUNU YAPMAYAN KİRASINI ÖDEMESE BİLE KİRACISINI EVDEN ÇIKARTAMAZ!

tarafından gönderildi Sedat Erdem üzerinde 18 Haziran 2023
0

Kiracı eğer kirasını ödemezse sorun mahkemede nasıl çözülüyor? Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan kira ödememe sorunu mahkemelerde hukuki olarak nasıl sonuçlanıyor? Kiracı kirayı ödemezse kiracının evden çıkarılması için ev sahipleri hangi ayrıntıya dikkat etmeli?
Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki ilişkilerde yaşanan sorunlar son dönemlerde fahiş kira artış istekleri ile gündeme gelse de tüm ev sahipleri bu şekilde davranmıyor. Fırsatçı ev sahipleri olduğu gibi sorunların mahkemeye kadar taşınmasına neden olan kötü niyetli kiracılar da bulunuyor. Ev sahiplerinin en büyük dertleri ise kiracılarının kiralarını ödememesi oluyor.
Kiracı kirasını ödemezse ne olur? Düzenli kira ödemesi alamayan ev yada dükkan sahipleri mağduriyetlerinin hızlı bir şekilde giderilmesinin yollarını arıyor.

EV SAHİBİ KİRA ALAMAZSA NE YAPABİLİR?

Ev sahiplerinin kira ücretlerini alamamaları halinde ne yapmaları gerektiği merak konusu oluyor. Kiracı eğer kirasını ödemezse ev sahibi kiracıya icra takibi başlatabilir. Bu şekilde kiracıya 30 gün süre verilir ve kira borcunu ödemesi istenir.
Ancak icra sürecinin başlaması için ev sahibinin başvurusu tek başına yeterli olmuyor. Uygulamada kiracı icra takibine itiraz ederek borcu olmadığını beyan edip takibi durdurabilir.
Peki kiracı borcunu kabul etmez ve icra sürecini durdurursa ev sahibi ne yapabilir? Ev sahiplerinin yapmaları gereken yeni işlemler, hakkını aramak için atabileceği yeni adımlar bulunuyor mu?
Kiracının kirayı ödememesi halinde ev sahibinin yapacakları ile ilgili ayrıntılar haberimizde yeralıyor,
İcraya itiraz eden kiracı aleyhinde ev sahiplerinin yeni bir hukuk süreci başlatmaları gerekiyor.
Ev sahipleri bu durumda ya İcra Hukuk Mahkemesi’ne giderek itirazın kaldırılmasını talep etmeli ya da Sulh Hukuk Mahkemesi’ne gidip itirazın iptali ve takibin devamına karar verilmesini istemeli.

EV SAHİBİNİN UNUTMAMASI GEREKEN ÇOK ÖNEMLİ BİR AYRINTI!

İşte burada çok önemli bir ayrıntı bulunuyor. Borcunu ödemeyen kiracıyı evden çıkarmak isteyen ev sahiplerinin ek bir işlem daha yapmaları gerekiyor.
Mahkeme ev sahibinin başvurusunu ve taleplerini değerlendirmeye alarak delillerle beraber bir hükme varacak. Eğer ev sahibinin mahkemeye sunduğu deliller yeterli ise ev sahibi itirazın iptalini ve icra takibin devamını talep etmişse bu yönde karar alınır.
Ancak mahkemenin kararında kiracının evden tahliye edilmesi yer almayacaktır. İşte yukarıda sözünü ettiğimiz kritik konu da burada düğümleniyor.

KİRAYI ÖDEMESE BİLE EVDE OTURMAYA DEVAM EDER!

Bunun için ev sahibinin daha ilk başta mahkemeye başvururken kiracının tahliyesini de talep etmesi gerekiyor. Aksi durumda kiracı sadece borcunu ödemekle yükümlü olur ve evde oturmaya devam eder.
Bundan dolayı ev sahipleri icra takibini mahkemeden talep ederken aynı zamanda kiracının da tahliyesini istemelidirler.

Listeleri Karşılaştır