Arama sonuçlarınız

Ev Satarken DASK Zorunlu mu?

tarafından gönderildi Sedat Erdem üzerinde 29 Mart 2022
0

DASK (Deprem Sigortası) Türkiye’de konut sahiplerinin deprem riskine karşı korunması amacıyla zorunlu hale getirilmiş bir sigortadır. Dolayısıyla, Türkiye’de konut sahibiyseniz ve evinizin tapusu size ait ise DASK poliçesi yaptırmak zorunludur.
DASK, deprem sonucu oluşabilecek zararları karşılayan bir sigorta türüdür. Türkiye, deprem kuşağında bulunan bir ülke olduğu için deprem riski yüksektir. Bu nedenle, devlet tarafından zorunlu hale getirilen DASK, deprem sonucu oluşabilecek maddi zararların karşılanması amacıyla önemli bir sigorta türüdür.
DASK poliçesi, deprem sonucu oluşabilecek yapı hasarını ve bu hasardan kaynaklanabilecek temel riskleri kapsar. Bu sigorta, genellikle ev sahiplerine konutun değerine bağlı olarak yıllık prim ödemesi şeklinde sunulur.
Sonuç olarak, Türkiye’de konut sahibiyseniz, DASK poliçesi yaptırmak zorunludur. Bu, evinizi deprem riskine karşı korumanızı sağlayacak ve olası bir deprem durumunda maddi zTürkiye’de, 2012 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile DASK, konut sigortası yaptırmak zorunlu hale getirilmiştir. Bu yasa gereği, Türkiye’de yeni bir konut satın alırken veya mevcut bir konutu satarken, DASK sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Dolayısıyla, ev satışında DASK sigortası zorunludur.
DASK sigortası, genellikle konutun değerine bağlı olarak belirlenen bir prim karşılığında satın alınır. Sigorta primi, konutun yer aldığı bölge ve yapı özellikleri gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.
DASK sigortası, doğal afetler sonucunda oluşabilecek hasarların finansal yükünü azaltmayı amaçlar ve ev sahiplerini koruma altına alır. Bu nedenle, ev satışlarında DASK sigortasının olması zorunlu bir gerekliliktir.

DASK, zorunlu deprem sigortası olarak biliniyor. Doğal Afetler Sigorta Kurumu olarak bilinen DASK, Türkiye’de 1999 yılında yaşanan Düzce depreminden sonra kurulmuştur. Yaşanmış büyük yıkımdan sonra, maddi zararların karşılanması için zorunlu hale getirilen bir sigorta çeşididir.

Peki, ev satarken Dask zorunlu mu? Zorunlu deprem sigortasını mal sahibi mi, kiralayan mı yaptırır? Kanunlar ne diyor, detaylar haberde yer alıyor.

DASK Nedir, Neden Gereklidir?

Ne zaman gerçekleşeceği öngörülemeyen, deprem riskine karşı olumsuzlukları en aza indirebilmek için, korunmanın temelden başlaması gerekiyor. Özellikle Japonya’da can ve mal kaybı olmaması için tüm yapılar, belirlenen standartlarda yapılıyor.

Türkiye’de kentsel gelişimin doğru şekilde yapılmaması nedeniyle deprem, sel gibi doğal afetlerde can ve mal kayıpları büyük oranda yaşanabiliyor. Hatta yanlış kentleşme doğrudan doğal afetleri tetikleyebiliyor. İklim özelliklerinin, toprak özelliklerinin iyi analiz edilmeden, kentleşme yapılması hasarlara neden olabiliyor.

Ancak tüm bu yanlış kentleşmenin düzeltilmesi mümkün değildir. Buna karşılık olarak her kişinin yine de alabileceği önlemler bulunmaktadır. Ülkenin coğrafi konumu nedeniyle fay hatlarının bulunması, 4 tarafında denizler bulunması ve yeryüzü şekillerinde süregelen değişiklikler, öngörülmez niteliktedir.

Bu nedenlerle en azından mal kaybını önlemek, telafi etmek ve hızlı toparlanma sağlamak adına, DASK sigortası yaptırılıyor. “Ev satarken Dask zorunlu mu?” konusunda, özellikle tapu işlemlerinde DASK sigortasının mutlaka sunulması gerektiğinden bahsedebiliriz.

DASK’ın İçerikleri Nelerdir?

Yapıların maddi zararlarını karşılayabilen ve kullanılamaz hale gelmesi durumunda konaklama için gerekli ücreti karşılayan sigortalar, konut malikleri tarafından yaptırılıyor.

Doğal Afetler Sigorta Kurumu olan DASK, yaptırılması zorunlu olan Deprem Sigortası ile meydana gelebilecek yangın, patlama, yer kayması ya da tsunami gibi doğal olayların oluşturabileceği maddi hasarları karşılıyor.

DASK, deprem nedeniyle ortaya çıkabilen zararları, poliçe kapsamında karşılıyor ve nakit olarak veriliyor. Konutun bulunduğu yapının temelleri, ana duvarları, bağımsız alanları ayıran ortak duvarlar, bahçe ve istinat duvarları, tavan ve tabanlar, asansörler, merdivenler, çatılar, bacalar ve benzer yapıdaki tamamlayıcı bina bölümleri teminat kapsamındadır. Her bölüm hem ayrı olarak hem de bütün olarak sigorta teminatına alınıyor. Az miktarda zararlarda bile teminata dahil oluyor.

DASK Ev Satışlarında Zorunlu mudur?

“Ev satarken DASK zorunlu mu?” konusu, Afet Sigortaları Kanunu’na göre belirlenmiştir. Zorunlu olan sigortayı yaptırmayan kişilere yaptırım sunuluyor. DASK sigortası olmayan gayrimenkullerde; alım- satım, kiralama ya da tapu tescil işlemleri yapılamıyor.

Yeni konut alımlarında elektrik, su ve doğalgaz gibi aboneliklerin alınabilmesi için de DASK sigortası gereklidir. Ev satarken tapu tescil belgeleri arasında DASK olması gerekli ve zorunludur. Yine konut kredisi kullanımlarında da DASK, Zorunlu Deprem sigortası gereklidir. Ev alım satım işlemlerinde yasaların belirlediği şekilde zorunlu deprem sigortasının mutlaka olması gerekiyor. Mal sahibi tarafından yaptırılması gereken DASK sigortası, kiralama için de gereklidir.

Listeleri Karşılaştır